Aç Kalmadan Kilo Verme, Olur mu?

kilo verme
Aç Kalmadan Kilo Verme, Olur mu?

Kilo verme hemen hemen herkes için zorlayıcı bir süreçtir. Peki bu işin matematiği bize ne söylüyor? Eğer kilo almak istiyorsanız vücudunuzun ihtiyacı olandan daha fazla kalori almalı ve tersi durumda da vücudun ihtiyacı olan kalori vücuda girdikten sonra vücuttan atılırsa bu durumda da kilo kaybedebilirsiniz. Basit denklem değil mi?

Bir çok insan günlük alması gerekenden daha az kalori alarak kilo vermeye çalışıyor. Bu durum sürdürülebilir bir zayıflama yöntemi olmadığı için çoğunlukla sonu uzun süreli açlık ve pes eden insanlar, kilo veremeyen insanları da zorlayan bu değil mi?

Kalori Nedir?

Kalori enerjiyi ölçen bir birimdir ve kaloriyi daha çok yiyecek ve içeceklerdeki enerji içeriğini ölçmek için kullanırız. Kilo vermek için yapmanız gereken, her gün yakılandan daha az kalori almaktır. Çok kolay gözükse de bir çok kişiyi en fazla zorlayan istediği kiloya ulaşmaktır.

Nerden başlayacağını bilmeyenler için 5 basit önerimiz var. Kolay uygulunabilir ve iyi bir başlangıç ile kilo vermenize yardımcı olacaktır.

1.Daha Fazla Protein Alın

Kilo vermekten bahsediyorsak proteinler en büyük destekçimizdir. Diyete başladınız, diyet programınıza proteinleri eklerseniz en basit, etkili ve lezzetli şekilde kilo verebilirsiniz.

Proteinler, metabolizmayı hızlandırması ve iştahı azaltmaya yardımcı olması ile bu konuda en büyük destekçinizdir.  Diyetinizde protein yoğun şekilde ilerlediğinizde, günlük yakılan kalori miktarınızı 80-100 kaloriye kadar arttırabilirsiniz.

Çalışmalar gösteriyor ki protein alımı arttığında gece atıştırma isteği %50 oranında azalıyor ve kilo vermeseniz de yeni kilo alımının da önüne geçmiş oluyorsunuz.

2.Şekerli Alkolsüz İçecekler ve Meyve Sularından Kaçının

Bir diğer basit değişiklikte şeker alımını azaltmak olacaktır. Gazlı içecekler, meyve suları, çikolatalı süt ve şekerli içecekleri almayı kesmeniz durumunda basit şekilde kilo vermenize yardımcı olacaksınız.

Biz biliyoruz ki şekerli içecek tüketiminin obezite ile yakın ilişkisi var. Şekeri kesmek veya azaltmak size hem kilo vermede yardımcı olacak hem de farklı rahatsızlıklardan kaçınmanızı sağlayacaktır.

Meyvelerden alınan şekerin vücuda katkısı bulunurken ilave şekerli hazırlanmış sıvılara vücudun ihtiyacı yoktur ve bunlardan kaçınmak sağlığınıza olumlu etki edecektir.

3.Daha Fazla Su Tüketin

En fazla duyulan yalnız diyetinizde mutlaka bulunası gereken bir diğer basit değişiklikte daha fazla su tüketimidir. Bunu yaptığınızda yaktığınız kalori miktarını 90 dakikaya kadar arttırabilirsiniz.

Günde 2 litre su tüketmek size 96 kalori daha fazla yakmak olarak geri dönecektir. Ayrıca yemeklerden önce içilen su ile yemekte daha az kalori alımınızı destekleyebilirsiniz.

12 haftalık bir çalışma göstermiştir ki, yemekten yarım saat önce su içmek insanların %44 daha fazla kilo vermesini sağlamıştır. Çok basit ve çok etkili değil mi?

4.Kilo Verme için Egzersiz ve Ağırlık Kaldırma

kilo vermek

Daha az kalori almak vücudunuzun daha az kalori yakmasına sebep olacaktır. Bu uzun süreli olduğunda metabolizmayı yavaşlatan ve kas kaybına yol açan sonuçlar doğurabilir. Bu durumu engellemek için onaylanmış olan yöntem ise ağırlık kaldırmaktır. Bu şekilde Kas kaybını önleyebilir ve metabolizmanın yavaşlamasının önüne geçebilirsiniz.

Kilo vermeye çalışıyorsanız yağ kaybetmenin yanında kas kaybı yaşanmaması için egzersiz büyük önem taşır. Spor salonunda yapılan çalışmaların yanında günlük yürüyüşler, koşu, yüzme gibi sporlar hem zihninizi rahatlatacak hem de kas kaybının önüne geçecektir.

5.Karbonhidrat Alımınızı Azaltın

Kilo verme için Karbonhidratı kesmek-azaltmak daha az kalori aldığınız için otomatik olarak kilo kaybına yardımcı olur. Bunun yanında çalışmalar göstermiştir ki düşük karbonhidrat alımını destekleyen diyetler düşük yağlı diyetlere kıyasla 2-3 kat daha fazla kilo vermenize yardımcı olabilir.

Bu yazı healthline.com sitesinden derlenmiştir. Sizde yorum bırakarak katkı da bulunabilirsiniz. Ayrıca Yeşil Çayın Faydalarını da sitemizden okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın