Biberiye Nedir? Faydaları Nelerdir?

Biberiye, daha çok Akdeniz kıyılarında rastlanan iğne benzeri yaprakları ile her zaman yeşil kalan bir çalıdır. Sıcak iklimleri sever. Çam ağacı yapraklarına da benzetilir.

Biberiyeyi mutfaklarımızda yemeklerimize hoş bir aroma katması için baharat olarak kullansak da dünyaca bilinen tıbbi bir bitkidir de aynı zamanda. Güçlü bir antioksidandır. Pek çok vitamin ve minerali de bünyesinde barındırır. A vitamini, C vitamini, B6 vitamini, tiamin ve folat, magnezyum, kalsiyum ve demir gibi.  

Şimdi biraz biberiyenin şaşırtan faydalarından bahsedelim;

Biberiye’nin Zayıflamaya Etkisi

Kilo problemi olan kişilerde, zayıflama sürecinde ve kilo korumada tavsiye edilen bitki çayları içerisinde biberiyeye çok sık rastlıyoruz. Metabolizma hızlandırıcı olması, iştah kesmesi, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine katkısı açısından zayıflamaya etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi ki sağlığınıza ve bünyenize uygun bir beslenme programı ile birlikte. Hiçbir bitki ne yazık ki yalnız başına mucizeler yaratmıyor.

Beyin Fonksiyonlarının İyileştirilmesi

Biberiyenin, Antik Yunan ve Roma’da hafızayı güçlendirdiği varsayılıyordu. Araştırmalar, biberiye yağının teneffüs edildiğinde beyin kimyasallarına etkisi olduğunu gösteriyor. Hatta biberiye yağını soluyan Alzeihmer ve demans hastalarının beyin fonksiyonlarında iyileşmeler görüldüğüne dair araştırmalar da var.

Tabi ki bu konuda net bilgi sahibi olabilmek için daha kapsamlı araştırmaların yapılması gerekiyor.

Saç Dökülmesini Engellemeye Yardımı

Erkek tipi kellik, baş edilmesi pek de mümkün olmayan bir durum gibi görülüyor. Fakat yine bazı araştırmalara göre altı ay boyunca günde iki kez kafa derisine biberiye yağı ile masaj yapıldığında saç dökülmesine karşı etkili ilaçlarla aynı sonucu elde etmenizi sağlıyor.

Kellik haricinde yine biberiye yağı ile masaj yapıldığında saçları güçlendirip uzamasına, daha parlak ve canlı olmasını sağlıyor. Ayrıca kepek oluşumunu da engelliyor.

Ağrı Kesici Özelliği

Halk arasında biberiye hafif bir ağrı kesici olarak da kullanılıyor. Günde iki kez biberiye yağı ile ağrıyan bölgeye masaj yapıldığında, ağrıda yaklaşık %15 ile %30 arasında azalma tespit edilmiş. Denemekte fayda var.

Stresi Azaltması

Stresli olduğunuz durumlarda biberiye yağı koklamanın, yaşanan stresi azaltmada faydalı olduğu belirtiliyor. Hatta vücut için zararlı olabilecek kortizol düzeyini de azalttığı belirlenmiş. Sınav, iş görüşmesi gibi stresli durumlarda kaygı giderici özelliği sebebiyle biberiye yağı koklamak faydalı olabilir.

Dolaşıma Yardımcı Olması

Biberiye yağı, kan damarlarının genişlemesine yardımcı olması sonucunda daha iyi bir dolaşım sağlıyor. Örneğin Raynaud Sendromu olan kişilerin biberiye yağı kullanmasının faydalı olduğu biliniyor. Şu ana kadar yapılmış olan araştırmalarda soğuk el ve ayak parmaklarına biberiye yağı masajı yapmak, kanı ısıtarak dolaşıma fayda sağlıyor.

Eklem İltihaplanmasını Azaltması

Biberiye yağınının seyreltilmiş olarak kullanılması yaralanmalarda ve romatoid artritte iltihaplanmayı azaltıyor. Romatoid artritin ilerlemesi ve uzuvlarda deformasyon meydana gelmesi cerrahi müdahalelerin gerçekleşmesine neden olabiliyor.

Kanserle Tedavisinde Etkisi

Çağımızın hastalığı kanserle mücadelede, sık sık bitkilerden faydalanıldığını da duyuyoruz. Biberiye yağında, kanser hücreleri ile savaşabileceğini düşündüren antioksidanlar bulunduğu belirtiliyor. Kolon, pankreas, rahim, akciğer ve karaciğer kanserlerinde etkili olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış.

Karaciğer ve Sindirim Sistemine Faydası

Hayvanlar üzerinde yapılan bazı deneyler, biberiye yağının safra salınımını uyardığını gösteriyor. Karaciğeri korumak için savunma mekanizmasını harekete geçirdiği ve karaciğer iltihaplanmasını  büyük ölçüde engellediği de araştırma sonuçları arasında yer alıyor.

İdrar Söktürücü Özelliği

Biberiye, fazla suyun vücuttan atılım hızını arttırıyor; tuz ve fazla yağların vücuttan atılmasını sağlıyor.

Antibiyotik Kullanımına Etkisi

Antibiyotiğe karşı bağışıklık kazanma ya da direnç gösterme durumlarında, antibiyotiğin etkinliğinin artmasına yardımcı oluyor.

Gıda Zehirlenmeleri

Gıda zehirlenmesi durumunda biberiye, bu duruma sebep olan bakterilerin büyüme ve çoğalmasını engelliyor.

Cilde Etkisi

Yaşlanmaya bağlı kırışıkları gidermek ve sivilce oluşumunu engellemek de biberiyenin faydalarından biri. İltihaplanmayı engelleyici özelliği sayesinde böcek sokmaları gibi durumlarda da fayda sağlıyor.

Tüm bunların yanı sıra aşırı miktarda tüketilmesi bazı yan etkilere yol açabiliyor. Alerji, adet düzensizliği, ilaç etkileşimleri gibi. Bu nedenle kontrollü bir şekilde kullanmakta fayda var.

Şifayı doğada arayanlardansanız eğer doğanın bize ne büyük nimetler sunduğunun da farkındasınız demektir. Ama tabi ki sağlık sorunu yaşıyorsak uzman kontrolünde faydalanmalıyız bu nimetlerden.

Sizde yorum bırakarak katkı da bulunabilir ayrıca bir diğer sağlıklı birki olan Rezene’nin faydalarını da sayfamızdan okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın