Ceviz’in Faydaları ve Kolesterolü Düşürmek için Cevizli Su

Kuruyemişler arasında en sevilenlerden birisi de Ceviz’dir. Tazesi veya normal hali ile en sık tüketilen kuruyemişlerden birisidir. Sevilmesinin yanında sağlık yönünden de bir çok faydası bulunur.

Ceviz ile ilgili www.healthline.com sitesi sadece besleyici bir besin demenin ne kadar yetersiz kaldığından bahsetmektedir. Ceviz’in faydaları nelerdir? Ceviz ve suyu karıştırmanın ne faydası vardır ve faydaları nelerdir yazımızda detaylarıyla anlatmaya çalıştık.

1-Antioksidan bakımından zengindir

ceviz; vücudunuzdaki oksidatif hasarla mücadeleye yardımcı olabilecek mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.
Ceviz; vücudunuzdaki oksidatif hasarla mücadeleye yardımcı olabilecek mükemmel bir antioksidan kaynağıdır

Ceviz, diğer tüm kabuklu yemişlerden daha yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir.Bu aktiviteyi ortaya çıkartan E vitamini, melatonin ve polifenol denen özellikle cevizin içersinde yüksek olan bitki bileşiklerinden gelir.

Sağlıklı yetişkinlerde yapılan bir çalışmaya göre Ceviz bakımından zengin bir öğün yemenin, yemekten sonra “kötü” LDL kolesterolün oksidatif hasarını önlediğini göstermektedir. Bu sebeple; vücudunuzdaki oksidatif hasarla mücadeleye yardımcı olabilecek mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

2-Omega3 Kaynağıdır

Ceviz, omega-3 bakımından diğer tüm kabuklu yemişlerden büyük ölçüde daha yüksektir ve 28 gram porsiyon başına 2.5 gram omega3 içerir. Ceviz de dahil olmak üzere bitkilerden elde edilen Omega-3 yağına alfa-linolenik asit (ALA) denir. Bu diyetinizde almanız gereken bir yağdır.

Gözlemsel çalışmalar, her gün yediğiniz her bir ALA gramının kalp hastalığından ölme riskini %10 oranında azalttığını göstermiştir.

3-İltihapları Azaltır

İltihaplar, kalp hastalığı, tip 2 diyabet, Alzheimer hastalığı ve kanser dahil olmak üzere birçok hastalığın kökenindedir ve oksidatif strese neden olabilir. Ceviz içindeki polifenoller bu oksidatif stres ve iltihaplanma ile mücadeleye yardımcı olabilir. Ellagitanninler adı verilen bir polifenol alt grubu özellikle rol oynayabilir.

Bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler, ellagitanenleri, iltihaplanmaya karşı korudukları tespit edilen ürolitinler adı verilen bileşiklere dönüştürür. Bu durumda da ceviz içindeki çeşitli bitki bileşikleri ve besinler, birçok kronik hastalıkta anahtar bir suçlu olan iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

4-Bağırsakları Güçlendirir

Araştırmalar, bağırsak sağlığınızı teşvik eden bakteri ve diğer mikroplardan (bağırsak mikrobiyotanız) zenginse, sağlıklı bir bağırsak ve genel olarak iyi bir sağlığa sahip olmanızın daha muhtemel olduğunu göstermektedir.

194 sağlıklı yetişkin, sekiz hafta boyunca her gün 43 gram tüketildiğinde, yememe dönemine kıyasla, yararlı bakterilerde bir artışa sahip oldukları gözlemlenmiştir. Bu, bağırsaklarınızı besleyen ve bağırsak sağlığını teşvik eden bir yağ olan bütirat üreten bakterilerin bir artışını içerir.

Ceviz yemek sadece sizi değil, bağırsaklarınızda bulunan faydalı bakterileri de besler. Bu, bağırsak sağlığınızı arttırır ve hastalık riskini azaltmanıza yardımcı olabilir.

5-Bazı Kanser Türlerinin Risklerini Azaltır

Deney tüpü, hayvan ve insan gözlem çalışmaları, Ceviz yemenin meme, prostat ve kolorektal kanserler de dahil olmak üzere bazı kanser risklerini azaltabileceğini göstermiştir. Daha önce belirtildiği gibi, polifenol ellagitanninler bakımından zengindir.

Bazı bağırsak mikropları, bunları ürolitinler adı verilen bileşiklere dönüştürebilir. Ürolitinler bağırsaklarınızda antienflamatuar özelliklere sahip olabilir. Bu da Ceviz yemenin kolorektal kansere karşı korunmasına yardımcı olmasının bir yoludur. Urolithin’lerin iltihaplanmaya karşı etkileri, diğer kanserlere karşı korunmaya da yardımcı olabilir.

6-Ceviz Kilonuzu Kontrol Etmenize Destek Olur

Kalorisi yoğun olsa da emilen enerjinin beklenenden %21 daha az olduğu görülmektedir. 10 obez kişide yapılan iyi kontrollü bir çalışmada, beş gün boyunca günde bir kez yaklaşık 48 gram Ceviz ile içecek içmenin sonunda iştahın ve açlığın azaldığı görülmüştür.

Ayrıca, beş günlük ceviz tatlılarını kullandıktan sonra yapılan beyin taramalarına göre, çalışmaya katılanların beyinlerinin bir bölgesinde, kek ve patates kızartması gibi çok cazip yiyeceklere karşı direnç göstermelerine yardımcı olan aktivasyonunun arttığını gösterdi.

7-Ceviz Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve felç için önemli bir risk faktörüdür.

Bazı araştırmalar Ceviz yemenin, yüksek tansiyonu olan insanlar ve stres altında olan sağlıklı insanlar dahil olmak üzere, kan basıncının düşmesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Diğer diyetler arasında, dört yıllık PREDIMED, kalp hastalığı riski yüksek 7,500 yetişkin üzerinde yapılan çalışmada, günde 1 ons (28 gram) karışık Ceviz ile takviye edilmiş, yarısı cevizli bir Akdeniz diyetini test etmiştir.

Çalışmanın sonunda, Ceviz bakımından zenginleştirilmiş Akdeniz diyetindeki insanlar, diyastolik kan basıncında (alt sayı), ceviz yemeyen benzer bir kalp durumundaki sağlıklı kontrol diyetindeki insanlardan 0.65 mmHg daha fazla azalma göstermiştir.

Bu durum, kan basıncını hafifçe iyileştirebileceğini göstermektedir. Kan basıncındaki küçük farkların, kalp hastalığı ve ölüm riski üzerinde büyük bir etkisi olduğu düşünülmektedir.

Cevizli Su Kürü Nasıl Hazırlanır?

Cevizli Su kolesterolü yüksek kişilerin uygulayabileceği en kolay kürlerden biridir. Hem hazırlanması çok kolay hemde çok sağlıklı ve faydalı bir besin olarak cevizli suyu kürleriniz arasında ilk sıraya yazabilirsiniz.

Yapılması gereken çok kolay; Bir su bardağına su koyup içersine 4-5 tane cevizi koyuyoruz. Sabaha kadar bekletiyoruz. Sabah uyandığınızda suyun renginin kahverengi bir hal aldığını ve değiştiğini göreceksiniz. Bu suyu içip cevizleri yemeniz yeterli olacaktır.

Damarları temizleyen ve Kolesterolü azaltan Sarımsak Limon Kürü yazımızı da sayfamızdan okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın