Fırında Somon Tarifi

Somon balığı için söylenecek çok fazla şey var. Somon nasıl pişirilir de bunlardan birisidir. Çok fazla kişi sevmese de tadına alıştıktan sonra vazgeçemeyeceğiniz bir lezzettir. Biz Fırında Somun’u severek tükettiğimiz için bu sağlıklı gıdanın tarifini de vermek istedik. Somon’un faydalarına bakmak isterseniz de Somon Balığının Faydaları yazımızı okuyabilirsiniz.

Somon çok yağlı bir balık olduğundan kızartmak yerine ızgara veya fırın da yapıldığında hem besleyici hem de lezzetli bir hal alır. Fırında Somon damak zevkine göre farklılaştırılabileceğiniz güzel bir balıktır. Biz kendi tarifimizde hafif bir sos ve sebzeleri ekleyerek size sunuyoruz.

Norveç Somonunu büyük marketlerden temin edebilirsiniz. İsteğe göre Karadeniz somonu da kullanılabilir yalnız Norveç Somonu’nun besin değerinin daha yüksek olduğunu belirtmeliyiz.

Norveç Somonu’nun aşağı yukarı 80-100 TL/kg arasında değişen bir fiyatı var. İki parçalık bir somon ortalama 300-400 gram geliyor. Bizim bu tarifimizde kullandığımız iki parça somon yaklaşık 350 gram geldi.

Hem Norveç hem de Karadeniz Somonu artık pazarlarda da sıkça görür olduk. Bunun en büyük sebebi hem Somon’un ne kadar sağlıklı bir besin olduğunun anlaşılması hem de şüphesiz tadının ne kadar güzel olduğunun da farkına varılmasıdır.

Fırında Somon için Malzemeler (2 Kişilik)

  • 2 Parça Somon
  • 2-3 Domates
  • 2-3 Sivri Biber
  • 1 Soğan
  • 5-6 Diş Sarımsak
  • Zeytinyağı
  • Limon
  • Baharatlar (Karabiber, Kekik, Pul Biber vb)
Fırında Somon
Fırın’a girmeden önce Somon’lar

Somon’ları yıkadıktan sonra üzerisine ekleyeceğimiz sosumuzu hazırlıyoruz. Sos için yarım çay bardağı zeytinyağı, 1 limon, 2-3 diş sarımsak ve baharatları karıştırıp (Biz kekik ve karabiber kullandık) sosumuzu Somonların iki tarafına sürüyoruz. Fırında yanında pişmesini istediğimiz sebzeleri yerleştiriyoruz.

Domates, Sarımsak (sarımsakları kabuğuyla atabilirsiniz), Biber ve soğan ile beraber fırın tepsimizi hazırlıyoruz. Yağlı kağıt ile fırına veriyoruz. 160 derece de yaklaşık 20-25 dk pişirdikten sonra Somonlarınızı servis edebilirsiniz.

Izgara da yapmak isterseniz de bir not ekleyelim. Izgara’da pişme süresi çok daha kısadır. Yalnız Izgara için Somon’a ufak çizikler atıp orta kısmının da tam pişmesini sağlayabilirsiniz.

Sizde yorum bırakarak katkı da bulunabilirsiniz. Afiyet olsun.

Fırında Somon
Fırın sonrası Somon’lar yemek için hazır.

1 yorum

Bir Cevap Yazın