Kinoa Zamanı Mı?

Beyaz Kinoa

Eminim bir çoğunuz Kinoa’yı hayatınızın bir döneminde gerek TV’ deki diyet programlarında gerekse farklı platformlarda duymuşsunuzdur. Peki Kinoa ismi haricinde bu besin maddesi hakkında başka neler biliyorsunuz? Aman bildiğimiz yiyecek işte başka ne özelliği olabilir ki dediğinizi duyar gibiyim ama Kinoa’nın faydaları tahmin edilenden çok daha fazladır.

Kinoa’nın faydalarını Birleşmiş Milletler de keşfetmiş olmalı ki 2013 yılını Kinoa yılı ilan ediyor. Hadi gelin sizinle beraber bu derece önemli bir gıdanın neden bu kadar gündemde olduğunu öğrenelim.

Kinoa Nedir?

Tohuma benzeyen görüntüsüyle insanı afallatarak aslında ıspanakgiller familyasına ait bir bitki türü olan Kinoa, Güney Amerika halkının uzun yılar boyunca tükettiği bir besindir. 2013 yılında NASA astronotları için gerekli besin maddesinin karşılanabilmesi için kullanılmaya başlanmış ve adını bu tarihten sonra duyurmuştur.

Aslında Kinoa bitkisinin esas olayı yenebilen ve besleyici özelliğe sahip tohumlara sahip olmasıdır. Bu derece yakın bir geçmişe sahip olup da adını dünyaya duyuracak kadar popüler olan Kinoa, su ve gübre gibi faktörlere ihtiyaç duymamasının yanında pirinç ve buğdaydan bile daha besleyici öğeler içermesi nedeniyle kendini kanıtlamayı başarmıştır.

Siyah Kinoa mı Beyaz Kinoa mı?

Beyaz Kinoa ve Siyah Kinoa

Mor, siyah, kırmızı, turuncu, pembe, beyaz gibi farki türlere sahip olan Kinoanın en çok tüketilen türü Beyaz Kinoadır. Ancak bildiğiniz üzere bir besinin rengi ne kadar koyuysa E vitamini yani antioksidan içeriği de o kadar yüksektir. Bu durumda kırmızı ve siyah türlerinin de daha besleyici olduğunu da fark etmiş oluyoruz.

Akılları Yerinden Oynatan Kinoa’nın Faydaları

Şu ana kadar hepimiz en büyük amino asit kaynağının et olduğunu biliyorduk değil mi? Şimdi bildiğiniz her şeyi unutun. Çünkü insan vücudunun ihtiyaç duyduğu 9 amino asiti de içeren Kinoa bilinen tüm tabuları yıkıyor. Ayrıca bulundurduğu bu aminoasitler ete oranla daha kolay emiliyor.

Yağ Yakımını Hızlandırır

Kinoanın vücudumuzda kolay emilmesiyle beraber metabolizmamızı da 5 kat arttırarak yağ yıkımını hızlandırır ve gözle görülebilecek kadar hızlı bir şekilde yağ hücrelerinde azalma meydana getirir.

Kolesterolle Savaşır

Hiçbir şekilde kolestrol içermeyen Kinoa, karaciğerde bulunan ve kaçınılmaz son olan obezietenin baş düşmanıyla kısaca kötü kolesterolle de savaşarak kendini bir kez daha kanıtlar.

Anti-Age Etkisiyle Gençlik Aşısı

Çağımızın kabullenilemeyen ve en büyük sorunu haline gelen yaşlanmaya karşı da gizli bir silahımız var artık. Bu mucize gıda, hipofiz bezinden salınan ve büyüme hormonu olarak bildiğimiz gençlik hormonlarının salımını teşvik ederek cildin daha genç görünmesini sağlar. Buna ek olarak içeriğindeki enzimler sayesinde de cildin yıpranmasını önleyerek yıpranan dokuları da onarır.

Artık Veganlar da Mutlu

Hayvansal kaynaklı tüm besinlerden uzak duran veganların protein eksikliğini giderebilecek olan Kinoa, içerdiği aminoaitler ile bu duruma el atar. Veganlarda ve kansızıkta da baş gösteren bir sorun olan demir ihtiyacını gidermesi de cabası.

Ve Diğer Faydaları

Mevsim geçişlerinde yaşanılan alerjik durumlar, hastalıklar;  A,B,C,D,E,K vitaminlerini bünyesinde barındıran Kinoa’nın bağışıklığımızı güçlendirmesiyle daha kolay atlatılan bir problem haline gelir.

Kinoa magnezyum, kalsiyum, fosfor, çinko ve diyet lif içeriğiyle sağlıklı yaşamayı ve zinde kalmayı isteyenlerin, diyetlerinde bulundurmayı tercih ettiği bir besin maddesi haline gelmiştir.

Kinoa İle Zayıflamak Mümkün mü?

Kinoa ile zayıflamak mümkün mü

Şimdiye kadar mucizevi etkilerinden bahsederek sizlere sağlıklı bir yaşam tercihi sunduk. Peki sağlıklı zayıflamak mümkün mü? Mide ameliyatlarına, bebek maması diyeti, jelibon diyeti gibi sağlıksız ve ölümcül zayıflama yöntemlerine gerek var mı? Sadece zayıflama üzerindeki etkilerine bakalım ve tercihi size bırakalım olur mu?

– Toklu hissi verir ve kolestrolle savaşarak obeziteyi engeller.

– Ödem oluşumunu engeller.

– İçerdiği zengin minerallerden olan kalsiyum ile metabolizmayı 5 kat hızlandırır.

-Diyet listelerinden eksik etmeyenlerin enerji gereksinimini karşılar.

-Kilo aldırmadan vücudun birçok besin ihtiyacını karşılar.

Kimler ve Nasıl Tüketmelidir?

Bebeklerden yaşlılara kadar her yaş grubuna hitap eden Kinoa, aynı zamanda gluten tüketemeyen çölyak hastaları için de vazgeçilmez bir besin maddesi haline gelmiştir. Ayrıca birçok farklı yemekte farklı şekillderde kullanılan kinoa oldukça hafif ve lezzetli bir besindir.

Sadece 15 dakikada haşlanabilen Kinoa garnitür olarak yemeklerde kullanılabilir, Kinoa Salatası yapabilir, çorbalara eklenebilir hatta un haline getirerek de bir çok tatlıya da ekleyebilirsiniz.   

Kinoa gibi faydalı bir diğer besin olan Somon Balığının faydalarını da sayfamızdan okuyabilirsiniz.     

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın