Kolesterolü Düşüren 11 Yiyecek

kolesterol dusuren yiyecekler

Kolesterolü düşürmek ve LDL kolesterol de düşük kolesterol seviyesine ulaşmak için  yardımcı olan bu yiyecekler sağlıklı beslenmek isteyen herkesin beslenmesinde yer almalıdır.

Yediğiniz yiyecekleri değiştirmek kolesterolünüzü düşürebilir ve kan dolaşımınızdaki yağ armadasını iyileştirebilir. Menünüze arter tıkanmasına neden olan zararlı kolesterol taşıyan partikül LDL'yi düşüren gıdalar eklemek, düşük kolesterol diyeti elde etmenin en iyi yoludur.

LDL (kötü) kolesterolünü düşürmek için bu yiyecekleri menünüze ekleyebilirsiniz. 

Farklı gıdalar kolesterolü çeşitli şekillerde düşürebilir. Çözünür lif taşıyan bazı yiyecekler, sindirim sistemindeki kolesterolü ve öncüllerini bağlayarak dolaşıma girmeden önce onları vücuttan dışarı sürükler. Bazıları size doğrudan LDL'yi düşüren çoklu doymamış yağlar verir. Bazıları vücudun kolesterolü emmesini engelleyen bitki sterolleri ve stanolleri içerir. Kötü kolesterolünüzü düşürmeye yardımcı 11 besin şöyledir:

1-YULAF

Kolesterolünüzü düşürmenin en kolay adımı, kahvaltınızı bir kase yulaf ezmesi ya da soğuk yulaf bazlı mısır gevreği ile geçirmektir. Size 1 ila 2 gram çözünür lif saglar.500 mg  yulaf ezmesinin içine muz veya çilek ekleyebilirsiniz.Mevcut beslenme yönergeleri günde 20-35 gr lif almanızı önerir. Hazırladıgınız bu kaseden min 5-10 gr lif elde etmiş olursunuz.

2-Arpa ve Diğer Tahıllar

Arpa

Yulaf ve yulaf kepeği gibi, arpa ve diğer tahıllar, özellikle sağladıkları çözülebilir lif aracılığıyla kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur.

3-Fasulye

fasulye

Fasulye, özellikle çözünür lif bakımından zengindir. Ayrıca fasulyeyi vücudun sindirmesi biraz zaman alır, bu da yemekten sonra uzun süre boyunca kendinizi tok hissetmenizi sağlar. Kilo vermeye çalışanlar için yararlı bir besin olmasının bir nedeni de budur. Aynı zamanda fasulyegillerden olan barbunya mercimek , nohut, bezelye gibi yiyecekler de kolesterolün düşmesini yardımcı olur.

4-Patlıcan ve Bamya

Patlıcan ve Bamya lif açısından zengindir. Bu düşük kalorili iki sebze, iyi çözünür lif kaynakları olarak besin listelerinde yer alırsa kolesterolü düşürmenizde fayda sağlayabilir.

5-Kuruyemişler

kuruyemis

Badem, ceviz, yerfıstığı ve fındık  yapılan çalışmalara göre kalbe iyi gelen yiyeceklerdir.Günde 1 avuç fındık yemek,% 5 oranında LDL'yi düşürür. Kuruyemişler kalbi koruyan ek besinlere sahiptir ve kolesterol düzeyini dengelemek adına mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden olarak gösterilir.

6-Zeytinyağı

Kolesterol hastaları margarin,tereyağı gibi yağ çeşitlerinden kesinlikle uzak durmalıdır. Ölçülü şekilde kullanılan zeytinyağı kalp ve damar için sağlıklı bir besindir. Kolesterolünü düşürmek isteyen kişilerin beslenme programlarında zeytinyağına yer vermeleri tavsiye edilir.

7-Elma, Üzüm, Çilek ve Narenciyeler

Elma, Üzüm, Çilek ve Narenciyeler LDL'yi düşüren bir tür çözünür lif olan pektin bakımından zengindir. Kötü Kolesterolü düşürmek için bu meyvelerden sık sık tüketmelisiniz.

8-Sterol ve Stanol içeren gıdalar

Bitkilerden çıkarılan steroller ve stanollar vücudun besinlerden kolesterolü emmesini sağlar. Günde 2 gram bitki sterolü veya stanol almak LDL kolesterolünü yaklaşık% 10 azaltabilir.

Sterol içeren bazı gıdalar ve sterol oranlarını aşağıdaki tablodan kontrol edebilir ve bu besinleri beslenme programınıza dahil edebilirsiniz.

Yiyecekler Sterol içerikleri (mg/100g)
Pirinç kepeği yağı 1190
Mısır yağı 968
Susam yağı 865
Susam 714
Pamuk tohum yağı 324
Soya yağı 250
Zeytin yağı 221
Ayçiceği 349
Yer fıstığı 220
Kaju 158
Badem 143
Pekan cevizi 108
Soya fasulyesi 161
Kuru fasulye 127
İncir 31
Muz 16
Sogan 15
Elma 12
Havuç 12
Mercimek 10
Armut 8
Domates 7

 

9-Soya

Soya fasulyesi ve bunlardan yapılan yiyecekleri, soya peyniri ve soya sütü gibi,  kolesterolü düşürmenin güçlü bir yoludur. Günde 25 gram soya proteini LDL'yi% 5 ila% 6 oranında azaltabilmektedir.

10-Yağlı Balıklar

Haftada iki veya üç kez balık yemek, kötü kolesterolünüzü azaltmak için size yardımcı olabilir. Omega-3 ler kan dolaşımındaki trigliseritleri azaltır ve aynı zamanda anormal kalp ritimlerinin başlamasını önlemeye yardımcı olarak kalbi korur.

11-Lif Takviyeleri

Lif takviyeleri, çözünür lif elde etmenin en cazip yoludur. Günde iki çay kaşığı Metamucil ve diğer müshillerde bulunan psyllium, yaklaşık 4 gram çözünür lif sağlar.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın