Rezene Nedir? Faydaları Nelerdir?

Rezene'nin Faydaları

Rezeneyi duymayanımız yoktur muhtemelen özellikle de çayını hemen herkes duymuştur. Kendine has kokusu ve yumuşak içimiyle Rezene, birçok bitki gibi mutfaklarımızda kullanılmasının yanı sıra tıbbi bir bitki olarak da karşımıza çıkıyor.

Görüntü olarak tüylü yapraklara, sarı ve beyaz çiçeklere sahip olan rezene, maydanozgiller familyasından geliyor.

Gelin, kilo kontrolünden emziren annelerde süt arttırmasına kadar hangi faydalarından yararlanılıyor, yazımızda detaylı anlatmaya çalışıyoruz.

Besleyici Olması

Rezene bitkisi de tohumları da son derece besleyici olmasıyla biliniyor. Oldukça düşük kaloriye sahip olan taze ve kurutulmuş Rezene, muhteviyatında Lif, C Vitamini, Kalsiyum, Demir, Magnezyum, Potasyum ve Manganez barındırıyor. Tam bir vitamin ve mineral deposu diyebiliriz.

İştahı Azaltması ve Metabolizmayı Hızlandırması

Rezene tohumları mutfak kullanımında, yemeklerimize lezzet katmasının yanı sıra iştahı baskılayıcı özelliğe de sahip. Bu nedenle diyet listelerinin de baş aktörlerinden biri. Yapılan araştırmaların sonucunda rezene çayı içenlerin, içmeyenlere oranla önemli ölçüde daha az açlık hissettikleri ve daha az kalori tükettiği belirtiliyor. Bu durum da doğal olarak kilo alımını engelliyor.

Ayrıca gece yatmadan önce tüketilen bir fincan rezene çayı, metabolizmayı hızlandırıyor. Bu da kilo kontrolü sürecinde en çok istediğimiz şey aslına bakarsanız.

Adet Sancılarını Hafifletmesi

Rahmin kasılması nedeniyle yaşanan adet sancılarını hafifletmede de Rezene’den faydalanabiliyoruz. Vücudun gevşemesine yardımcı oluyor.

Mide ve Bağırsak Sistemini Rahatlatması

Rezene, mide ve bağırsak hareketliliğini artırıcı özelliğe sahip. Mide krampları, bağırsak gazı gibi rahatsızlık verici durumlarda içilen rezene çayı büyük ölçüde bünyeyi rahatlatıyor.

Kan Basıncını Düzenlemesi

Rezene Çayı
Rezene vücudun gevşemesine yardımcı oluyor.

İçeriğindeki potasyum sayesinde gerilen damarları rahatlatarak tansiyonu dengelediği biliniyor. Bu nedenle hipertansiyon rahatsızlığında da rezeneden faydalanmak mümkün olabilir.

Kalp Sağlığına Faydası

Rezene ve tohumlarını tüketmenin kalp sağlığı açısından olumlu etkilere sahip olduğu yapılan araştırmaların sonucunda belirtilmiş. 1 fincan Rezene 3 gram lif içeriyor ve bu da günlük lif ihtiyacımızın %11’i dir. Günlük tüketilen her 7 gram lifin de kalp hastalığı riskini %9 azalttığı belirtilmiş.

Kanserle Mücadele

Rezene içerisinde yer alan güçlü bitki bileşikleri, kanser de dahil olmak üzere kronik hastalıklardan korunmaya yardımcı olabilir. Rezene tohumunda bulunan bazı aktif bileşenler, kanserle mücadelede etkin rol oynuyor.

Yapılan araştırmalar sonucunda, insanlarda meme kanserinde, hayvanlarda ise meme ve karaciğer kanserinde etkili olduğu görülmüş.

Bu sonuçlar her ne kadar umut verici olsa da rezenenin kanser hastalığı üzerinde araştırmalarının devam etmesi gerekiyor. Sizde yorum bırakarak katkı da bulunabilir ayrıca bir diğer sağlıklı bitki olan Biberiye’nin faydalarını da sayfamızdan okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın