Sarımsak’ın Faydaları

Sarimsak ne kadar faydalidir

Sarımsak’ın faydalarını internet de arasanız binlerce sayfa yazı bulabilirsiniz. Peki Sarımsak gerçekten de bu kadar faydalı bir besin mi? Çiğ de yenebilmesi (koku sorununu çözmek biraz zorlayıcı olabiliyor), hazırladığınız hemen hemen her yemeğin içine katılabilmesi hem sağlıklı hem damak tadı için vazgeçilmez bir lezzet olmasıyla sofraların vazgeçilmezlerinden biridir ve evet gerçekten de çok faydalıdır.

Nasıl tüketilmesi gerektiği ile ilgili Osman Müftüoğlu mümkün mertebe çiğ tüketilmesini öneriyor. Osman Müftüoğlu’nun yazısını burdan okuyabilirsiniz.

Peki Sarımsak’ın faydaları nelerdir? Hangi rahatsızlıkda ön plana çıkıyor? İçersindeki bileşenler nelerdir? Ne kadar tüketmeliyiz? Sarımsak’ın faydalarını healthline.com sitesi şöyle aktarmaktadır:

1-Sarımsak Güçlü Tıbbi Özelliklere Sahip Bileşikler İçerir

Sarımsak soğan ailesindeki bir bitkidir. Soğan, arpacık soğanı ve pırasa ile yakından ilişkilidir ve bir sarımsak ampulünün her bir parçasına karanfil adı verilir. Tek bir ampulde yaklaşık 10-20 karanfil bulunur.

Bilim adamlarına göre Sarımsak yararlarının çoğunu, bir sarımsak karanfilinin kıyıldığı, ezildiği veya çiğnendiği zaman oluşan kükürt bileşiklerinden kaynaklandığını belirtiyor. Sarımsak için ezilme durumlarda ortaya çıkan kükürt güçlü bir kükürt kaynağı ortaya çıkartır.

Sarımsakın sağlık ile ilgili yararlarında başı çeken diğer bileşikler arasında dialil disülfid ve s-alil sistein bulunmaktadır. Sarımsakta yer alan kükürt bileşikleri vücuda sindirim sisteminden girer ve güçlü biyolojik etkilerini uyguladığı vücudun her yerine yayılarak gösterir.

2- Sarımsak Çok Besleyicidir Ancak Çok Az Kalori Verir

Sarımsak inanılmaz besleyici bir besindir. 28 gramlık bir sarımsak porsiyonunda şu Vitaminler yer alır:

Manganez: BKA’nın% 23’ü
B6 Vitamini: BKA’nın% 17’si
C Vitamini: BKA’nın% 15’i
Selenyum: BKA’nın% 6’sı
Elyaf: 0.6 gram

Uygun miktarda kalsiyum, bakır, potasyum, fosfor, demir ve B1 vitamini de vardır. Bu 42 kalorilik besin, 1.8 gram protein ve 9 gram karbonhidratla birlikte geliyor.

3-Soğuk Algınlığı da Dahil, Hastalıklarla Mücadele Edebilir

Bağışıklık sisteminin fonksiyonlarını arttırdığı bilinen sarımsak ile ilgili yapılan 12 haftalık bir çalışma da günlük sarımsak takviyesinin soğuk algınlığı sayısını plasebo grubuna kıyasla % 63 oranında azalttığını sonucunu ortaya çıkartmıştır.

Soğuk algınlığı süresinde de gözle görülür bir düşüş yaşanmıştır. Placebo grubunda 5 gün olan soğuk algınlığı süresi sarımsak grubunda sadece 1,5 gün gibi bir süreye düşüyor. Aradaki fark gösteriyor ki gerçekten müthiş bir etki var.

4-Aktif Bileşikler Tansiyonu Düşürebilir


Kalp krizi ve felç gibi kardiyovasküler hastalıklar dünyanın en fazla insan öldüren katilleridir. Yüksek tansiyon ve hipertansiyon da bu hastalıkları ortaya çıkartan birinci sebeplerdir.

Yapılan çalışmalar yüksek tansiyonu olan kişilerin kan basıncını düşürmede etkili olduğunu göstermektedir. Günde 4 diş sarımsak tüketmenin normal ilaçlar kadar etkili olduğu gözlenmiştir.

*Sarımsak oldukca güçlü bir besindir. İlaç kullanan (özellikle kan sulandırıcı vb ilaçlar) veya rahatsızlığı olduğunu düşünen hastaların sarımsak kullanımlarını mutlaka doktorlarıyla görüşmeleri ve bu besini doktor onayıyla kullanmaları tavsiye edilir.

5-Kalp Hastalığı Riski Oluşturan Kolesterolü Düşürüyor

Yapılan çalışmalarda Total Kolesterol ve LDL’yi (Kötü Kolesterol) düşürücü etkileri olduğunu göstermektedir. Total ve LDL Kolesterol üzerinde %10-15 oranında bir etkiye sahiptir.

Bunun yanında LDL’de gösterdiği olumlu etkinin HDL (İyi Kolesterol) üzerinde gerçekleştirmediği görülmektedir. Bunun anlamı yeterince tükettiğinizde Kötü Kolesterolünüzü iyileştirebilir (düşürür) İyi Kolesterolünüze ise olumlu (artış) anlamda katkıda bulunmadığı olarak yorumlanabilir.

Yüksek trigliserit seviyeleri de kalp hastalığı için bilinen diğer bir risk faktörüdür. Sarımsak’ın trigliserit seviyeleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olmadığı görünmektedir. Bu anlamda Kolesterol için görülen fayda trigliserit için ispatlanabilmiş değildir.

Dengeli beslenmenin önemini bu şekilde daha iyi görebiliyoruz. Mümkün olduğunca çeşitli beslenmek bizi daha sağlıklı ve zinde yapacaktır.

Sizde yorum bırakarak katkıda bulunabilir ayrıca yeni yeni keşfedilen ve bir çok faydasıyla çok popüler olmaya başlayan Kinoa’nın Faydalarını da sitemizden okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın