Somon Balığının Faydaları |Somon’un Faydaları

Somon için dünyadaki en besleyici gıdalardan biridir tanımı yapılır. Somon balığının faydalarına bakıldığında bu tanımın haksız olmadığını görebilirsiniz. Somon balığının sağlık için gerçekten önemli 9 avantajı ise şöyledir:  

Somon

1. Omega-3 Yağ Asitleri açısından zengindir.

Somon, EPA ve DHA’nın omega-3 yağ asitlerinde en iyi besin kaynaklarından biridir.

Bir çiftlik Somon’un 100 gramında 2.3 gram uzun zincirli omega-3 yağ asidi bulunurken eğer yaban somonu tüketirseniz 2,6 gram omega-3 yağ asidi alabilirsiniz. Diğer yağların yanında Omege 3 yağı vücut tarafından üretilmediği için gerekli yağlardan kabul edilir ve tüketilmesi gerekir.

EPA ve DHA için iltihaplanmayı azaltmak, kan basıncını düşürmek, kanser riskini azaltmak ve atardamarlarınızı düzenleyen hücrelerin fonksiyonlarını iyileştirmek gibi çeşitli sağlık avantajlarından bahsedilmektedir.

2012 yılında yapılan bir çalışma da (www.healthline.com) 0.45-4.5 gram omega-3 yağ asidi almanın arter fonksiyonlarında belirgin iyileşmelere yol açtığı tespit edildi. Haftada en az iki kez balık tüketilmesinin omega-3 yağ asidi ihtiyacının karşılanmasında yardımcı olduğu da belirtilmektedir.

2. Protein bakımından zengindir.

Omega-3 yağlarının yanında protein de vücut için öenmli bir kaynaktır ve Somon’da protein bakımından zengin olmasıyla beslenme de önemli bir yer tutar.

Protein, vücutta yaralanma sonrası iyileşmesine yardımcı olmak, kemik sağlığını korumak ve kilo kaybı ve yaşlanma sürecinde kas kütlesini korumak dahil olmak üzere vücutta önemli rol oynar.

100 gramlık bir somon porsiyonunda 22-25 gram protein yer aldığı belirtilmektedir. Son araştırmalar sağlık için her yemeğin en az 20-30 gram yüksek kaliteli protein içermesi gerketiğini ortaya koymuştur.

3. B Vitamini açısından zengindir.

Somon B vitamini açısından da zengin bir kaynaktır. 100 gramlık bir somon içersinde yer alan B vitamini değerleri ve günlük vitamin ihtiyacının ne
kadarını karşıladığı aşağıdadır.

B1 Vitamini (tiamin): günlük alınması gerekenin % 18’i
B2 Vitamini (riboflavin): günlük alınması gerekenin % 29’u
B3 Vitamini (niasin): günlük alınması gerekenin % 50’si
B5 Vitamini (pantotenik asit): günlük alınması gerekenin % 19’u
B6 Vitamini: günlük alınması gerekenin %47’si
B9 Vitamini (folik asit): günlük alınması gerekenin % 7’si
B12 Vitamini: günlük alınması gerekenin % 51’i

Bu vitaminler vücudunuzda yediğiniz yiyeceği enerjiye çevirmek, DNA oluşturmak ve onarmak, kalp hastalığına yol açabilecek iltihabı azaltmak da dahil olmak üzere birçok önemli sürece katılır.

Somon, enerji üretimi, iltihabı kontrol altına almak ve kalp ve beyin sağlığını korumak için gerekli olan mükemmel bir B vitamini kaynağıdır.

4. Selenyum içerir.

Selenyum toprakta ve bazı gıdalarda bulunan bir mineraldir ve vücudun küçük miktarlarda selenyum ihtiyacı vardır. Bununla birlikte yeterli selenyum almak vücut için önemlidir.

Selenyumun kemik sağlığını korumaya yardımcı olduğu, otoimmün tiroid hastalığı olan kişilerde tiroid antikorlarını azalttığını ve kanser riskini azaltabileceğini göstermiştir.

100 gram somon, selenyum günlük ihtiyacının % 59-67’sini sağlar. Somon ve diğer yüksek selenyumlu deniz mahsullerinin, bu mineralde diyetleri düşük olan insanlarda selenyumun kan seviyelerini yükselttiği gösterilmiştir.

Farklı bir çalışma, selenyumun kan seviyelerinin, haftada iki porsiyon somon tüketen insanlarda, daha az selenyum içeren balık yağı kapsülleri tüketenlere göre anlamlı şekilde daha fazla arttığını buldu.

5. İyi Bir Potasyum Kaynağıdır.

Somon, günlük ihtiyacın % 10’unu sağlayan eşdeğer miktarda muzdan daha fazla potasyum içermektedir ve gerçekten iyi bir potasyum kaynağıdır.

100 gramlık somon menüsünde %11-18  arasında günlük potasyum ihtiyacı karaşılanabilir. Potasyumun kan basıncınızı kontrol etmeye yardımcı olduğu ayrıca inme riskinizi de azaltıtığı bilinmektedir.

Potasyumun kan basıncını düşürme yöntemlerinden biri de aşırı su tutulmasını önlemektir. Bir çalışma da, potasyumun yeterli miktarda alınmamasının sonucu olarak normal kan basıncı olan sağlıklı insanlarda su tutma ve kan basıncında bir artışa yol açtığını göstermiştir.

6. Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir.

Düzenli olarak somon yemek kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabildiği söylenmektedir. Bunun nedeni, büyük ölçüde somonun kandaki omega-3’leri artırma kabiliyetidir.

Pek çok insan kanında omega-3’lere göre çok fazla omega-6 yağ asidi vardır.Araştırmalar, bu iki yağ asidinin dengesi kapalı olduğunda kalp hastalığı riskinin arttığını göstermektedir.

Dört haftalık sağlıklı erkek ve kadınların yer aldığı çalışmada, haftada iki porsiyon çiftlik somonu tüketmek, omega-3 kan seviyelerini% 8-9 oranında arttırdığı ve omega-6 seviyelerini düşürdüğü gözlenmiştir.

Ayrıca, somon ve diğer yağlı balıkların tüketilmesinin, trigliseritleri düşürdüğü ve omega-3 yağ seviyelerini balık yağı takviyelerinin çoğalttığından daha fazla arttırdığı bulunmuştur. Bu anlamda somon kalp sağlığı için oldukca önemli bir besindir.

7. Antioksidan Astaksantin İçerir

Astaksantin, birkaç güçlü sağlık etkisine bağlı bir bileşiktir. Karotenoid antioksidanlar ailesinin bir üyesi olarak, astaksantin, Somon’a kırmızı pigmentini verir.

Astaksantinin, LDL (kötü kolesterol) kolesterolün oksidasyonunu azaltarak ve HDL (iyi kolesterol) kolesterolün değerini artırarak kalp hastalığı riskini azalttığı görülmektedir.

Bir çalışmaya göre, günlük 3,6 mg astaksantinin, Kötü (LDL) kolesterolün oksidasyonunu düşürmek için yeterli olduğunu ve bu da kalp hastalığı riskini potansiyel olarak azaltabileceğini göstermiştir.

Healthline.com’a göre ayrıca astaksantinin beyni ve sinir sistemini iltihaptan korumak için somonun omega-3 yağ asitleriyle çalıştığına inanılmaktadır. Astaksantin’in cilt hasarını önlemeye ve daha genç görünmeye yardımcı olduğu da belirtilmektedir.

100 gramlık bir Somon balığında 3.5 ons 0.4-3.8 mg astaksantin içerir. Astaksantin, somonda bulunan, kalp, beyin, sinir sistemi ve cilt sağlığına yararlı olabilecek oldukca önemli bir antioksidandır.

8. Kilo kontrolü için yararlıdır.

Sık-sık somon tüketmek kilo vermenize yardımcı olabilir. Diğer yüksek proteinli gıdalar gibi, iştahı kontrol eden ve sizi tam hissettiren hormonları düzenlemeye yardımcı olur.

Ek olarak, metabolik hızınız, somon gibi protein yönünden zengin yiyecekleri yedikten sonra diğer yiyeceklere kıyasla daha fazla artar.

Araştırmalar, somon ve diğer yağlı balıklardaki omega-3 yağlarının, fazla kilolu bireylerde kilo kaybına neden olabileceğini ve karın yağını azaltabileceğini götermektedir.

Alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı olan çocuklarda yapılan bir çalışmada, somonda bulunan ana omega-3 olan DHA ile takviye edilmesinin, karaciğer yağında ve göbek yağında, plaseboya kıyasla önemli ölçüde daha fazla azalmaya yol açtığı tespit edildi.

Ek olarak, somon balığı kalori bakımından oldukça düşüktür. Çiftlik somonunun 100 gramlık bir porsiyonunda sadece 206 kalori bulunuyor.

Son durumda Somon tüketmek, iştahınızı azaltarak, metabolik hızı artırarak, insülin hassasiyetini artırarak ve göbek yağını azaltarak kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilir.

9. Beyin Sağlığını Koruyabilir.

Artan sayıda araştırma yemekmenülerinde somonun dahil edilmesinin beyin fonksiyonlarını iyileştirebileceğini göstermektedir.

Yağlı balıkların hem de balık yağının depresif belirtileri azalttığı, hamilelik sırasında fetal beyin sağlığını koruduğu, kaygıyı azalttığı, yaşa bağlı hafıza kaybını yavaşlattığı ve demans riskini düşürdüğü bulunmuştur.

65 yaş ve üstü kişilerden yapılan bir çalışmada, haftada en az iki kez yağlı balık tüketilmesi, yaşa bağlı hafıza konularında haftada bir kereden daha az yağlı balık tüketmekten% 13 daha yavaş bir düşüşle ilişkilendirilmiştir.

Başka bir çalışmada, düzenli olarak yağlı balık tüketen normal beyin işlevine sahip kişilerin beyinlerinde daha fazla gri madde olduğu bulundu. Araştırmacılar, bunun daha sonra yaşamda hafıza problemleri riskini azaltabileceğini belirtti.

Sık sık somon tüketimi, kaygı ve depresyon semptomlarını azaltmaya, hamilelikte fetal beyin sağlığını korumaya ve yaşa bağlı hafıza problemleri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sizde yorum bırakarak katkıda bulunabilir ayrıca Kinoa’nın faydalarını da sayfamızdan okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın