Kolesterol için Üzüm Çekirdeği

Üzüm Çekirdeği

Yeni yeni keşfedilen ve değeri giderek artan bir diğer besin de Üzüm Çekirdeği’dir. Faydalarını okuduğunuzda Üzüm yedikten sonra çekirdekleri atmak konusunda bir daha düşüneceğinize emin olabilirsiniz. Üzüm çekirdeği ekstresi faydalarının, kan basıncını ve kolesterol seviyelerini doğal olarak düşürmek için nasıl çalıştığı bilinen bir hale gelmiştir.

universityhealthnews.com’a göre; “Üzüm çekirdeği ekstresi oligomerik proantosiyanidinler adı verilen yüksek oranda bileşik içerir. Üzüm çekirdeği ekstraktından elde edilen OPC’ler, kan damarlarının güçlenmesi ve göz sağlığını destekleyen güçlü antioksidanlar olarak iyi bilinen flavonoidlerdir. Ancak daha yakın zamanda, araştırmacılar OPC’ler için iki yeni rol keşfettiler: kan basıncını ve kolesterolü düşürmek”.

Evet üzüm çekirdeğinin kan basıncı ve Kolesterolü düşürmede etkin bir rol oynadığı sonucuna ulaşıldı. Yüksek Kolesterol İçin Üzüm Çekirdeği Ekstresinin ne gibi yararları var?

üzüm çekirdeğinin faydaları
Üzüm Çekirdeği Kan basıncı ve Kolesterol seviyelerini düşürmede doğal bir takviye olabilir.
Kötü Kolesterolü Düşürebilir.

Aslında kilit rol Okside LDL partiküllerinde, arteriyel plakların oluşumunda ve ateroskleroz gelişiminde kilit bir rol oynar. Bir çalışmada toplam LDL kolesterolü düşürmenin yanı sıra oksitli LDL partiküllerini azalttığı tepit edilmiş.

Bu çalışmada hafif derecede yüksek kolesterolü olan elli iki kişi, 8 hafta boyunca günde 200 mg üzüm çekirdeği ekstresi veya plasebo alan iki gruba ayrıldı. Üzüm çekirdeği ekstresi, toplam kolesterolü ortalama 10.7 mg / dL, LDL kolesterolü ortalama 9.7 mg / dL düşürdü ve LDL’yi ortalama 5.5 mg / dL oksitledi. Trigliserit ve çok düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterolü düşürülürken, üzüm çekirdeği ekstresi ile HDL kolesterolü yükseltilirken, değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı değildi. Çalışma sonucunda üzüm çekirdeğinin hafif kolesterol anormallikleri olan kişilerde ateroskleroz ve kardiyovasküler rahatsızlık riskini azalttığı sonucuna varmışlardır.

Yüksek Tansiyon İçin Faydalıdır.

Farklı bir çalışmada biri metabolik sendromlu ve biri prehipertansiyonlu olanlarda yapılan çalışmaya göre, üzüm çekirdeği ekstresinin büyük ve küçük kan basıncını düşürdüğünü buldu.

İlk grup için, günde 300 mg üzüm çekirdeği ekstresi metabolik sendromu olan hastalarda plaseboya kıyasla hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürmüştür. LDL partiküllerinin oksidasyonunu da azaltarak deneklerin damar sertleşmesi riskini azaltır.

İkinci grup, ön-hipertansiyonlu (120-139 mmHg’lik sistolik kan basıncı veya 80-89 mmHg’lik bir diyastolik kan basıncı) 32 katılımcı, sekiz hafta boyunca üzüm çekirdeği ekstresi (günde 300 mg) veya plasebo almaya rasgele atandı. Üzüm çekirdeği ekstresini alan katılımcılar sistolik kan basıncını ortalama 8 mmHg, diyastolik kan basıncını 5 mmHg kadar düşürdüler. Plasebo grubundakilerin kan basıncı değişmedi.

Bu faydalı besinin kanıtlanmış faydalarını healthline.com’da şöyle aktarmaktadır.

1. Tansiyonu düşürebilir

Tansiyonu yüksek veya yüksek tansiyon riski yüksek olan 810 kişide üzüm çekirdeği ekstratının yüksek tansiyon üzerindeki etkileri ataştırılmıştır.

Günde 100-2000 mg kullanıldığında sistolik kan basıncını (en yüksek sayı) ortalama 6,08 mmHg ve diyastolik kan basıncını (en düşük sayı) 2,8 mmHg düşürdüğünü bulmuşlardır.

Yüksek tansiyonu olan 29 erişkinde yapılan bir başka çalışma, 300 mg Üzüm Çekirdeği’nin günlük sistolik kan basıncını% 5.6 ve diyastolik kan basıncını altı hafta sonra % 4.7 azalttığını göstermiştir. Çalışmaların gösterdiği gibi tansiyonu düşürmede etkili olabilir.

2. Kan Akışını İyileştirebilir

Bazı çalışmalar Üzüm Çekirdeği ekstratının nin kan akışını iyileştirebileceğini öne sürüyor.Sekiz haftalık postmenopozal kadınlarda yapılan sekiz haftalık bir çalışmada, 400 mg Üzüm Çekirdeği almanın kan inceltici etkileri oldu ve potansiyel olarak kan pıhtılaşması riskini azalttığı tespit edilmiştir.

Sekiz genç ve sağlıklı kadında yapılan ilave bir çalışmaya göre de, tek bir 400 mg proanthocyanidin dozunun ve Üzüm Çekirdeği ardından altı saat oturmanın ardından etkilerini değerlendirmiştir. Bacak şişkinliğini ve ödemini Üzüm Çekirdeği almamasına kıyasla % 70 oranında azalttığı gösterilmiştir.

Aynı çalışmada, Üzüm Çekirdeğini 14 gün boyunca günlük 133 mg proantosiyanidin doz alan sekiz sağlıklı genç kadın, altı saat oturduktan sonra % 40 daha az bacak şişmesi yaşadı.

3. Kolajen ve Kemik Gücünü Artırabilir

İnsan çalışmaları yetersiz olsa da Üzüm Çekirdeğinin Kolajen sentezini ve kemik oluşumunu arttırdığı flavonoid tüketimini arttırdığı kanıtlanmıştır. Bir flavonoid kaynağı olan Üzüm Çekirdeği, kemik yoğunluğunuzu ve gücünüzü artırmanıza yardımcı olabilir.

Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, düşük kalsiyumlu, standart veya yüksek kalsiyumlu diyete eklenmesinin kemik yoğunluğunu, mineral içeriğini ve kemik gücünü artırabileceğini bulmuştur.

4. Beynin Genç Kalmasına Yardım Edebilir

Flavonoidlerin, Alzheimer hastalığı gibi hastalıkların başlangıcını antioksidan ve antienflamatuar özelliklerin bir kombinasyonu ile geciktirdiği veya azalttığı düşünülmektedir. Üzüm Çekirdeği’nin bileşenlerinden biri hayvan ve laboratuvar ortamlarında beta-amiloid peptidleri tarafından fibril oluşumunu inhibe ettiği gösterilen gallik asittir.

Hayvan çalışmaları Üzüm Çekirdeği’nin beyin antioksidan ve bilişsel durumunu iyileştirebileceğini, hafıza kaybını önleyebileceğini ve beyin lezyonlarını ve amiloid kümelerini azaltabileceğini buldu.

Ayrıca 111 sağlıklı yaşlı yetişkinde yapılan 12 haftalık bir çalışma, günlük 150 mg Üzüm Çekirdeği’nin dikkat, dil ve hem hızlı hem de gecikmeli belleği geliştirdiğini ortaya koymuştur.

5. Kanser Riskini Düşürebilir

Kanser nedenleri karmaşık bir hücre mutasyon hastalığıdır. Üzüm Çekirdeğindeki Flavonoidler ve proantosiyanidinler gibi yüksek miktarda antioksidan içeren bir beslenme programı, çeşitli kanser risklerinde azalma ile ilişkili olduğu saptanmıştır.

Üzüm Çekirdeği’nin güçlü antioksidan aktivitesi, laboratuvar ortamlarında insan göğüs, akciğer, mide, oral skuamöz hücre, karaciğer, prostat ve pankreas hücre hatlarının inhibe edilmesinde potansiyel olduğunu göstermiştir. Yapılan bazı hayvan çalışmalarında da, Üzüm Çekirdeği’nin farklı kemoterapi türlerinin etkisini arttırdığı gösterilmiştir.

Bunun yanında Üzüm yemeninde sağlık açısından bir çok faydaları bulunmaktadır.

üzümün faydaları
Üzüm iyi bir polifenol kaynağıdır.

-Sağlıklı bir Kalp için Üzüm faydalıdır.
-Göz Sağlığını destekler.
-Yaşlanmanın deteklenmesine yardımcı olabilir.
-Üzüm hafızayı arttırabilir.
-K vitamini desteği sağlar.

Bu yazı universityhealthnews.com ve healthline.com sitelerinden derlenmiştir. Sizde yorum bırakarak bu yazıya katkı da bulunabilirsiniz. Bir diğer sağlıklı ve besleyici gıda olan Cevizli Su hakkındaki yazımızı da sayfamızdan okuyabilirsiniz

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın