Yeşil Çayın Faydaları

yesilcayinfaydalari

Yeşil Çay için bilinen en temel bilgi zayıflamayla ilişkili olduğudur. Yeşil Çay’ı derinlemesine araştırmayan hemen herkes için bu böyledir. Evet Yeşil Çay zayıflama da yardımcı bir besin bu doğrudur. Yalnız Yeşil çayın faydaları sadece zayıflamadan çok daha fazlasıdır.

Yeşil çayı çok tüketmenin kalp çarpıntısı riskini ortaya çıkartması muhtemel olduğu için bu çayı tüketirken dikkatli olunmalı ve ilaç kullanan kişilerin doktorlarından tavsiye almalarını da hatırlatalım.

Yeşil çayın faydaları için www.medicalnewstoday.com sitesi 9 temel faydayı sıralarken bu zaman kadar benim gibi yeşil çay içmeyenlerin okudukca yeşil çay tüketimlerini arttıracağını düşünebiliriz.

Yeşil çay, oksitlenmemiş yapraklardan yapılır ve daha az işlenmiş çay türlerinden biridir. Bu nedenle en çok antioksidanları ve faydalı polifenolleri içerir. Peki Yeşil çayın başlıca faydaları nelerdir?

1-Yeşil Çay kanseri önlemede yardımcıdır

Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, çaydaki polifenollerin laboratuvar ve hayvan çalışmalarında tümör büyümesini azalttığı ve ultraviyole UVB radyasyonunun neden olduğu hasara karşı koruyucu olabileceğini göstermiştir.

Yeşil çay tüketiminin yüksek olduğu ülkelerde, kanser oranları daha düşük olma eğilimindedir, ancak bu belirli popülasyonlarda veya diğer yaşam tarzı faktörlerinde kanseri önleyen yeşil çayın olup olmadığından emin olmak imkansızdır.

Bazı araştırmalar, yeşil çayın aşağıdaki kanser türleri üzerindeki olumlu etkilerini de göstermiştir:

  • meme
  • mesane
  • yumurtalık
  • bağırsak
  • yemek borusu (boğaz)
  • akciğer
  • prostat
  • cilt
  • mide

Araştırmacılar, kanserli hücreleri öldüren ve büyümelerini durduran çaydaki polifenollerin yüksek seviyede olduğuna inanıyor. Bununla birlikte, çayın kanserli hücrelerle etkileşime girdiği kesin mekanizmalar bilinmemektedir.

2-Yeşil Çay ve Kalp İlişkisi

Amerikan Tabipler Birliği Dergisi’nde yayınlanan 2006 tarihli bir çalışma, yeşil çay tüketiminin, kardiyovasküler hastalıklar da dahil olmak üzere tüm nedenlerden dolayı azalan ölüm ile ilişkili olduğu sonucuna varmıştır.

Çalışma, 1994’ten başlayarak 11 yıl boyunca 40 ve 79 yaşları arasındaki 40.000’den fazla Japon katılımcının ardından geldi.Günde en az 5 bardak yeşil çay içen katılımcılar, günde bir fincandan daha az çay içenlere göre (özellikle kardiyovasküler hastalıktan) ölüm riskini önemli ölçüde düşürmüşlerdir.

Yeşil çay, özellikle kardiyovasküler sistem üzerinde çok sayıda koruyucu etki gösterdiği düşünülen polifenolik bileşikler olan kateşinler içerir.

3-Sağlığı Geliştiren Biyoaktif Bileşikler İçeren Yeşil Çay

Yeşil çay için sadece sıvıdan daha fazlasıdır olarak bir tanımlama yapılmaktadır. Yeşil Çay, iltihabı azaltmak ve kanserle savaşmaya yardımcı olmak gibi etkileri olan polifenoller bakımından oldukca zengindir. Yeşil çay, EGCG olarak adlandırılan ve bir çok miktarda kateşin içeren ağırlığına göre bakıldığında yaklaşık yüzde 30 polifenoldür.

Kateşinler, hücre hasarını önlemede yardımcı ve başka yararlar sağlayan oldukca doğal antioksidanlardır. Bu maddeler vücutta serbest köklerin oluşumunu azaltabilir, hücreleri ve molekülleri hasardan korur. Bu serbest köklerin yaşlanma ve her türlü hastalıkta rol oynadığı bilinmektedir.

Yeşil Çay’daki en güçlü bileşenlerden biri ise EGCG (Epigallocatechin Gallate) dir. Yeşil çayın bu kadar güçlü tıbbi özelliklere sahip olmasının temel nedenlerinden biri de bu olabilir. Sağlık için önemli olan minerallerde az miktarda da olsa Yeşil Çay’da yer alır.

4-Düşük Kolesterol ve Yeşil Çay’ın Etkisi

2011’de yayınlanan bir çalışmayla demleme şeklinde içilen bir içeceğin veya kapsül şeklindeki yeşil çayın tüketilmesinin, toplam ve LDL (kötü kolesterol) önemli ancak mütevazı azalmalarıyla bağlantılı olduğunu buldu. Düzenli olarak Yeşil Çay tüketimi kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yükseltmede pozitif etkilidir.

5-Yeşil Çay Beyni Korur, Alzhemier ve Parkinsondan koruyucudur

Yeşil Çay Kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirmenin yanında uzun vadede (yaşlanınca) da beyninizi koruyabilir. Alzheimer ve Parkinson en sık görülen nörodejeneratif hastalık ve bunamaya neden olan önde gelen bir hastalıklardır.

Yeşil Çaydaki kateşin bileşiklerinin, bir çok çalışmada doğrulandığı gibi, test tüpleri ve hayvan modellerinde nöronlar üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olduğunu ve potansiyel olarak Alzheimer ve Parkinson riskini azalttığını göstermektedir.

6-Yeşil Çay Tip-2 Diyabet Riskinizi Düşürebilir

Dünya çapında milyonları ilgilendiren bir hastalık haline gelen Tip 2 diyabet hızla yayılmaktadır. Bu hastalık, insülin direnci ya da insülin üretilmemesi sonucunda ortaya çıkabilecek sorunları ortadan kaldırmak için kan şekeri seviyesinin yükselmesini içerir.

Çalışmalara göre Yeşil Çay, insülin duyarlılığını artırabilir ve kan şekeri seviyesini azaltabileceğini göstermektedir.

Sizde yorum bırakarak katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca bir diğer besleyici besin olan Kinoa’nın faydalarını da sayfamızdan okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın