Yumurta Kolesterolü Yükseltir mi?

yumurta

Yumurta en temel besin kaynaklarımızdan birisidir ve sıklıkla tüketilir. Bu kadar sevsek de özellikle kalp-damar rahatsızlığı ve Kolesterol sorunu yaşayan kişiler in aklına benzer sorular gelir.

Sağlıklı beslenmeye dikkat eden hemen herkesin aklına aynı sorular geliyor olmalı. Bu kadar sevdiğimiz bu gıda aslında ne kadar faydalı? Yumurta kolesterolü yükseltir mi?, Haftada kaç tane tüketmeliyim? İçersinde ne kadar kolesterol var? Evet bu sorular peşi sıra geliyor.


Bu sorular Kolesterol hastaları için kritik sorulardan sadece bir kaçıdır. Kolesterol hastaları ve sağlığı ile yakından ilgilenen kişiler için büyük önem taşıdığı için Yumurta kolesterolü yükseltir mi yazımızda detayları anlatmaya çalıştık.Mayoclinic.org sitesinden Doktor Francisco Lopez’in yaptığı açıklama şu şekildedir;

“Tavuk yumurtasının kolesterolü yüksektir, ancak Yumurta tüketiminin kan kolesterolü üzerindeki etkisi, trans yağların ve doymuş yağların etkisiyle karşılaştırıldığında asgari düzeydedir”

Eğer herhangi bir kalp rahatsızlığınız yoksa sağlıklı bir insan için haftada yedi tane yumurta yiyebilir. Yalnız durum kalp-damar rahatsızlığı olanlar için daha farklı olabilir. ”

Bazı araştırmalar haftada yedi yumurta yemenin kalp hastalığı riskini önemli ölçüde artırdığını gösteriyor. Diğer çalışmalar, Yumurta tüketiminin kalp hastalığı risk faktörlerini etkilemediğini göstermiştir. Yumurta tüketimi ile diyabet hastalarında gelişen kalp hastalığı arasındaki ilişkiyi kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.”

Görüldüğü gibi Yumurtanın sağlıklı bireylerde kolesterol düzeyi için negatif etkisi yok denirken kalp-damar rahatsızlığı olan bireyler için kesin bir ilişki ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Bu duruma biraz daha derinlemesine bakarsak konuyu daha da netleştirmiş ve kafalardaki soru işaretlerini ortadan kaldırmış olabiliriz.

Yumurta’da ne kadar kolesterol var ?

Kişiden kişiye değişen Kalori düzeyine göre uzmanlar günde 100-300 mg arasında kolesterol alınması öneriliyor. Büyük bir yumurta’da ise yaklaşık 186 mg kolesterol var. Bu kolesterolün tamamı da sarısında yer alıyor.

Bu durumda eğer Yumurta’dan kolesterol almak istemezseniz sadece beyazını tüketebilirsiniz. Tabi burada bahsedilenin haşlanmış Yumurta olduğunu da tekrar hatırlatmakta fayda var.

Eğer yağda tüketmekten hoşlanıyorsanız bu durumda kullandığınız yağ ve yumurtanın içersinde bulunan kolesterolü birlikte almış olursunuz. Bunun için yağlı yiyecekler için hazırlanan sayfamızı inceleyebilir ve Kolesterolü düşürmeye yardımcı kürlerin yer aldığı sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bilgiler mayoclinic.org sitesinden derlenmiştir. Yorum bırakarak siz de katkı da bulunabilirsiniz. Ayrıca Sarımsak Limon kürü yazımıza da sayfamızdan okuyabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın